Skuteczne techniki usypiania niemowląt
Skuteczne techniki usypiania niemowląt

 

Sen jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów rozwoju dziecka. Podczas wartościowego snu dzieci rosną, regenerują się, regulują temperaturę ciała, przetwarzają procesy pamięciowe, oraz regulują procesy poznawczo-wykonawcze.

Aby umożliwić dziecku sen o wszystkich wyżej wymienionych właściwościach, powinniśmy znać jego specyfikę. Składa się on z dwóch faz, podzielonych na poszczególne cykle. To zupełnie naturalne, że podczas przechodzenia z jednej fazy do drugiej następuje przebudzenie. Jeśli maluszek czuje się w tym momencie bezpiecznie, ciepło i jest najedzony, prawdopodobnie ponownie zaśnie. Dlatego tak istotne jest, zaspokojenie mu tych wszystkich potrzeb.

Moc Rytuałów

Musimy pamiętać o przestrzeganiu pór snu oraz długości drzemek w ciągu dnia. W zależności od wieku dziecka, ilość oraz czas trwania drzemek ulega zmianie (tab. 1).

 

Noworodek

16 - 18 godzin na dobę

Niemowlę 3 miesięczne

Około 15 godzin na dobę

Niemowlę 6 miesięczne

Około 14 godzin na dobę

Dziecko 9 miesięczne

Około 14 godzin na dobę

Dziecko 12 miesięczne

Około 14 godzin na dobę

 

W tym przypadku bardzo istotna jest regularność oraz powtarzalność nie tylko pór i długości snu, ale również wszystkich czynności pielęgnacyjnych dotyczących dziecka. Dziecko do trzeciego, a nawet czwartego miesiąca życia nie rozróżnia dnia od nocy. Tylko dzięki odpowiedniemu rytmowi, dziecko będzie w stanie zapamiętać plan dnia i dostosować się do niego. Wywoła to w nim akceptację, oraz poczucie bezpieczeństwa, a co najważniejsze, wyreguluje zegar biologiczny.

Dbając o ten rytm już od samego początku możemy wprowadzać rytuał, który będzie powtarzalny zarówno przy usypianiu nocnym jak i dziennym. To powinna być czynność (lub szereg czynności), które dziecku jednoznacznie będą kojarzyć się ze snem. Relaksacyjny masaż, biały szum, kołysanka, zapalenie lampki o delikatnym świetle, czy też ciepłe mleko to tylko część proponowanych zabiegów. Możemy dowolnie wprowadzać własne procedury, jednak musimy pamiętać, aby miały działanie relaksacyjne.

Porcja mleka i spokoju

Każda mama czeka z utęsknieniem na moment kiedy jej dziecko zacznie przesypiać całe noce. Niestety zazwyczaj na tę chwilę trzeba poczekać kilka(naście) miesięcy. Możemy jednak „pracować” nad budowaniem jakościowego rytuału, który w ciągu kilku miesięcy nauczy nasze dziecko spać wystarczająco długo, abyś i Ty, Droga Mamo, mogła się zregenerować. Jednym z zabiegów jest podanie mu piersi/butelki z mlekiem o konkretnych porach, przez sen. Musimy jednak pamiętać, że jest to możliwe dopiero po ukończeniu określonego wieku dziecka (najczęściej są to skończone 4 miesiące), ponieważ młodsze niemowlęta potrzebują bliskości mamy, oraz pokarmu na zawołanie. Rytuał ten też może z czasem stać się uciążliwy, gdyż starsze dziecko przyzwyczajone do dostawania mleka w nocy kilkukrotnie zacznie się wybudzać tylko po to, by je dostać. Warto więc z czasem stopniowo wydłużać przerwy między nocnymi posiłkami.

Samodzielne usypianie kluczem do sukcesu

Udowodnione jest, że człowiek zasypia najmocniej, gdy znajduje się sam w pomieszczeniu. To samo dotyczy dzieci. Wbrew temu, co podpowiada nam instynkt bycia nieustannie blisko naszej pociechy, musimy mieć na uwadze, że każde nasze nocne „pochrapywanie”, głośniejsze oddychanie, czy nawet wizyta w toalecie, zaburzają jej cykl w objęciach Morfeusza. Po ukończonych 4 miesiącach, można spokojnie przenieść Maluszka do własnego pokoju.

 

 

Samodzielne zasypianie niemowląt powyżej 4 miesiąca życia jest możliwe, jednak musimy stosować się do opisanych powyżej wytycznych. Po przeprowadzeniu wszelkich dziennych czynności w powtarzalnej każdego dnia kolejności, po ukończonym rytuale oraz nakarmieniu dziecka, odkładamy je delikatnie do łóżeczka i wychodzimy z pomieszczenia. Czekamy za drzwiami i nasłuchujemy, czy dziecko jest spokojne. Jeśli płacze - wracamy do pokoju, przytulamy, uspokajamy i odkładamy ponownie. Czynność powtarzamy do momentu, aż dziecko uśnie. Nigdy nie zostawiamy (ani nie odkładamy) dziecka płaczącego, wołającego. Jeśli dziecko źle znosi nasze zniknięcie z jego pola widzenia, musimy zmodyfikować działania. Czuwamy przy łóżeczku przez cały proces zasypiania. Dobrze byłoby, gdybyśmy starali się unikać kontaktu wzrokowego z pociechą, ponieważ może zostać to odebrane jako zachęta do zabawy. Pierwsze próby samodzielnego zasypiania mogą trwać nawet do 1,5 godziny. Dlatego tak istotna jest cierpliwość oraz zdecydowanie w podejmowaniu działań. Nie możemy po dwóch próbach poddać się, z nastawieniem, że spróbujemy znowu za jakiś czas. Wprowadzamy w ten sposób chaos w postrzeganiu tej czynności przez dziecko, które dopiero poznaje świat.

Pamiętajmy, że każda zmiana w życiu dziecka: wprowadzenie nowych rytuałów, pór posiłków, snu oraz aktywności wiąże się z czasem akceptacji, który może trwać nawet kilka dni. Przy wprowadzaniu zmian, powinniśmy być cierpliwi, spokojni oraz wspierający dla naszego dziecka tak, aby czuło się przy nas bezpiecznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl