Przyjaciół poznaje się.. w ciąży!
Przyjaciół poznaje się.. w ciąży!

 

Gdy na teście ciążowym po raz pierwszy ujrzymy dwie kreski, nie wiemy jeszcze jak wiele w naszym życiu się zmieni.  Po kilku miesiącach jednak z nostalgią zaczynamy wspominać swój dawny plan dnia, który jeszcze kilka miesięcy temu był dla absolutną normą. Pobudka o 7, starannie wykonany makijaż, układanie włosów, dramat pt. "co dziś na siebie włożyć", potem szybkie śniadanie i do pracy. W pracy mnóstwo znajomych i nowych twarzy, rozmowy biznesowe, trochę żartów i powrót do domu. Oprócz tego kilka razy w tygodniu kawa na mieście, spotkanie ze znajomymi, wystawa, koncert, od czasu do czasu impreza. Jeśli prowadzisz na co dzień taki tryb życia możesz czuć się mocno zaskoczona tym, jak ciąża (szczególnie ta zaawansowana) zmieni Twoją codzienność. Zmienią się także Twoje priorytety i podejście do życia (w tym również znajomych).

Samotność w ciąży

Jeśli wcześniej prowadziłaś niezwykle aktywne życie i z jakiegoś powodu przebywasz w ciąży na zwolnieniu lekarskim, możesz czuć się tym stanem odrobinę przerażona. Jeszcze kilka miesięcy temu żyłaś pełnią życia – pełnią emocji, wrażeń, wydarzeń i wszelakich bodźców. Ale czy było to życie pełne w kontekście relacji, obcowania z samą sobą i najbliższym otoczeniem? Niesamowitym doświadczeniem jest chwila, w której dzięki nowym okolicznościom (w tym przypadku ciąży) zmienia się Twoje nastawienie do wielu życiowych kwestii. Jest to trochę przymusowy proces adaptacji do zmian, ale nagle ten przymus staje się radością, a konieczność zrezygnowania z czegoś - świadomym wyborem. Zaczynasz łapać kontakt ze sobą, swoimi potrzebami i orientujesz się, że to co było Twoją normą, zamiast Cię wypełniać pozostawiało pewną pustkę w sferze głębokich doznań, przeżyć, relacji.

Będąc w ciąży mamy szansę zweryfikować swoje postrzeganie relacji ze światem zewnętrznym. Można to ująć w słowach "prawdziwych przyjaciół poznaje się w ciąży". Od momentu kiedy decydujemy się resztę ciąży spędzić w domu można odnieść wrażenie, że świat trochę o nas „zapomina”, a ludzie myślą, że jedyne o czym można z nami rozmawiać to ciąża i macierzyństwo. Nic bardziej mylnego! Właśnie teraz, kiedy jesteś w ciąży (zakładając, że jest to pierwsze dziecko), masz mnóstwo czasu na pogłębianie swoich zainteresowań, czytanie książek, branie udziału w webinarach, dbanie o swój wygląd i kondycję umysłu. To wszystko daje nam niesamowitą energię! Jeśli dodamy do tego radosne oczekiwanie na dziecko, spokój i czas na kompletowanie wyprawki, to naprawdę może to być cudowny czas. I co z tego, że nie możemy wypić drinka z kolegami z pracy? To już nie ma takiego znaczenia.

Relacje na wagę złota

Wiele naszych relacji to znajomości "instant" - zawierane szybko i łatwo... i równie szybko przemijające. Nie zwracamy jednak na to uwagi, bo w naszym życiu też wszystko dzieje się w równie zawrotnym tempie. Dopiero w momencie kiedy musimy zwolnić, choćby ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ciąży, zwalnia też nasze życie. Iluzję bycia "na czasie" udaje się podtrzymać dopóki pracujemy, jednak po odejściu na L4, nie ma już miejsca na nasz starannie wykreowany wizerunek i polukrowane poprawnością relacje. Makijaż, podobnie jak maska wielozadaniowej kobiety sukcesu, nagle przestaje być najważniejszą kreacją, a rola, którą pełniłyśmy z dumą staje się nagle mało elastyczna i niewygodna. Zrzucamy tą maskę stopniowo i niepewnie, by za chwilę odkryć, że pod nią kryje się wiele prawdziwych i jeszcze nieoswojonych emocji.

Gdybyś jednak nie mogła się pogodzić z malejącym zainteresowaniem wokół Twojej osoby (szczególnie jeśli do tej pory żyłaś spotykając dziennie dziesiątki osób) możesz zawsze spróbować wcielić się w taką typową koleżankę z pracy, która dzieci nie posiada. Po pierwsze, to Twoje życie zwolniło, nie jej, więc te 9 miesięcy (kiedy to zapomniała zapytać Cię jak się czujesz) minęło jej jak tydzień. Tobie za to czas dłuży się w nieskończoność. Po drugie, szczególnie w środowisku biznesowym, można poznać grupę ludzi, którzy deklarują otwarcie niechęć do posiadania dzieci. Temat macierzyństwa budzi u większości ludzi lęk i niepewność. Jest to niewątpliwie radosny temat, ale… nie dla wszystkich.  Może to wiązać się z przekonaniem, że jakimś magicznym sposobem nagle straciłaś zdolność wysławiania się lub rozmawiania na tematy inne poza dziećmi (co oczywiście nie jest prawdą). Paradoksalnie to Ty, zyskując dystans, czas na przemyślenia oraz trzeźwy umysł zaczynasz zwracać uwagę na to, że rozmowy o pracy czy sukience koleżanki nie porywają już tak jak kiedyś, a ludzie, których znałaś z barwnych opowieści od miesięcy opowiadają ciągle te same banały. Warto o tym pamiętać kiedy siedząc samotnie kolejny dzień z kubkiem kakao zaczniemy zastanawiać się dlaczego wszyscy o nas zapomnieli. Może warto „odpuścić” i zacząć dbać o te dwie, trzy najbliższe osoby?

Przyjaciele – liczy się jakość a nie ilość

Ciąża i wczesne macierzyństwo to taki przejściowy moment w życiu, w którym może to grono znajomych nie będzie już tak spektakularne, ale za to zostaną przy Tobie ludzie, którym naprawdę na Tobie zależy. I czując jak te pojedyncze relacje rosną w siłę i dojrzałość można poczuć dużą satysfakcję i spełnienie - spełnienie nie w roli koleżanki dla wszystkich jak kiedyś, ale prawdziwej przyjaciółki dla nielicznych, wybranych osób. I kiedy sobie to uświadomisz zapomnisz o słowie „wykluczenie”, ba, wręcz zaczniesz ten stan celebrować.  Warto poczuć siłę prawdziwych, głębokich relacji. A skoro mowa o relacjach, w które warto zainwestować czas i energię, to zdecydowanie najważniejszą  jest relacja z samą sobą!

Jesteś najważniejsza!

Ciąża to świetny czas nie tylko na aranżowanie pokoju dziecka i kompletowanie wyprawki, ale przede wszystkim na przewartościowanie swojego życia, małą introspekcję i rozwijanie samoświadomości. Wreszcie możesz wybrać jakimi ludźmi chcesz się otaczać i jakich ludzi chcesz zapoznać ze swoim dzieckiem. Czy naprawdę kolejny small talk o wakacjach na Bali w korporacyjnej kuchni jest bardziej wartościowy niż jedna dziennie szczera rozmowa z kimś kto naprawdę chce Cię poznać i zrozumieć? Odpowiedź znajdzie każdy sam, w swoim czasie, ale czasem potrzebujemy kogoś, kto powie nam, że warto zwolnić, wziąć głęboki oddech, odciąć się od tego co było, by z nadzieją i miłością czekać na to co przed Tobą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl