O co chodzi z tymi kontrastami?
O co chodzi z tymi kontrastami?

 

My, dorośli ludzie bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotny jest zmysł widzenia. Pozwala badać rzeczywistość oraz przetwarzać informacje. W reakcji na bodźce wizualne, kreujemy indywidualne zachowania i kształtujemy osobowość.

Umiejętności poznawcze nowonarodzonego dziecka są ograniczone. Przez ostatnie 9 miesięcy otaczał go jedynie mrok. W swych pierwszych dniach maluch widzi bardzo niewyraźnie. Obraz jest rozmazany, pozbawiony bogactwa barw oraz szczegółów. Dzieciątko mruży powieki, często odwraca główkę od intensywnych źródeł światła. Początkowo niedostatecznie rozwinięte zmysły chronią je przed nadmiarem bodźców, poprzez stopniowo następujący proces poznawczy. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe wspieranie rozwoju zmysłów, dostosowując otoczenie do ich zdolności oraz możliwości. Pierwsze miesiące życia są tymi kluczowymi.

Przede wszystkim należy zapamiętać, że żadna zabawka nie zastąpi rodzica. Kontakt wzrokowy jest podstawową potrzebą noworodka. Twarze otaczających go bliskich działają przyciągająco. Dziecko wbrew pozorom wyczytuje z nich emocje i komunikaty. Pozwólmy mu więc doskonalić odbieranie oraz przetwarzanie bodźców wzrokowych.

Od około 4-6 tygodnia życia zalecane jest używanie biało czarnych zabawek kontrastowych. Dlaczego kontrastowych? Ponieważ wyraźnie zaznaczone kontury, proste kształty i wzory oraz powiększone rozmiary są kombinacjami wspomagającymi rozwój dojrzałości wzrokowej. Elementy te znacząco przykuwają uwagę i jako pierwsze skradają malutkie serca. Odpowiednio dobrane zabawki, pozwolą wyrobić spostrzegawczość i ciekawość już od pierwszych dni życia dziecka.

Ciekawą formą stymulacji malucha może być poruszanie maskotką na boki. Dzięki temu motywujemy brzdąca do przekręcania główki, tym samym ćwicząc jego mięśnie karku i szyi. Miejmy na uwadze, że dźwiganie dużej i ciężkiej główki to dla maluszka wyjątkowo trudne zadanie. Przybliżając i oddalając kontrastowe przedmioty kształtujemy jego orientacje przestrzenną, a ich wyraźne kontury sprawiają, że dziecko uczy się prawidłowego postrzegania granic, co w późniejszych etapach rozwoju ułatwi mu chwytanie zabawek.

Podczas wszelkiego rodzaju zabaw mówmy do naszych pociech. Pamiętajmy o zasadzie symetrii i naprzemienności. Uśmiechajmy się i wykazujmy pozytywne emocje. W końcu każde dziecko jest odzwierciedleniem rodzica. Nie zapominajmy, iż czerpiąc wiedzę o tym jak prawidłowo wspomagać rozwój naszych maleństw, podarujemy im stuprocentową satysfakcję z odkrywania nowych elementów świata, który je otacza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl