Biały szum- czym jest dla najmłodszych?
Biały szum- czym jest dla najmłodszych?

 

Biały Szum to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wyciszenie, uspokojenie oraz uśpienie niemowlaków. W praktyce jest to nieprzerwany sygnał dźwiękowy, nieprzekraczający 50 DB, przypominający odgłosy padającego deszczu, suszarki, wnętrza jadącego samochodu a co najistotniejsze – znane dziecku z brzucha mamy.
Jest to temat dość głęboko zbadany i omówiony przez rzeszę specjalistów w danej dziedzinie, ponieważ dotyczy najmłodszej i najdelikatniejszej grupy docelowej. Posiada on zarówno zwolenników jak i przeciwników, jednak z dużą przewagą tych pierwszych. Udowodnili oni bowiem, iż dla nowonarodzonych dzieci, cisza jest czymś nienaturalnym. Przez 9 miesięcy życia w ciele matki w otoczeniu wody, odgłosów przepływu krwi oraz funkcjonowania narządów, odgłosy świata zewnętrznego odbierane są jak z mydlanej bańki, czy spod tafli wody.

Dużym zderzeniem z rzeczywistością jest dla maluszka poznanie źródła światła, różnorodności odcieni, wielości szczegółów wokół oraz dużej przestrzeni wokół. Dlatego Biały Szum, jest w pewnym sensie ukojeniem i złagodzeniem pierwszych spotkań z otaczającym światem. Pozwala odzyskać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jest czymś znanym, kojarzącym się z ciepłem i spokojem. To dlatego tak bardzo jest on pomocny przy usypianiu najmłodszych. Jeśli dołączymy do niego ciasne spowijanie, zaciemnimy pomieszczenie w którym usypiane jest dziecko, tworzymy mu w pewnym sensie namiastkę poczucia, że jest on dalej w brzuchu mamy.

W kwestii bezpieczeństwa, według niektórych badań zostało udowodnione, że stosowanie Białego Szumu o bezpiecznej częstotliwości, zmniejsza ryzyko pojawienia się SIDS, czyli śmierci łóżeczkowej, której obawia się tak wiele młodych mam. Tłumaczone jest to działaniem szumu na mózg dziecka, który delikatnie pobudzany ciągle pracuje.


Biały Szum - tylko dla dzieci?

Ciekawe zastosowanie ma on nie tylko u najmłodszych. Okazuje się, że stosowany u dorosłych, zwiększa ich koncentrację oraz wydolność w pracy. Pomaga się wyciszyć, skupić oraz wytłumić dźwięki z zewnątrz. Jest pomocny również przy usypianiu czy stosowaniu technik relaksacyjnych.

Bezpieczeństwo stosowania białego szumu

- Ważne, aby przy dzieciach stosować produkty z atestem, sprawdzone i bezpieczne. Pamiętajmy, że każdą rzeczą, która jest odbierana zmysłowo przez najmłodszych możemy zaszkodzić, nie wiedząc o tym. Dlatego zrezygnujmy z telefonów, suszarek, okapów oraz gadżetów niewiadomego pochodzenia. Przede wszystkim chodzi o nieprzekraczalną liczbę 50 DB, która na wyższym poziomie, może mieć niezdrowy wpływ na malucha.
- Jakość dźwięku jest istotna. Powinien on raczej przypominać szum deszczu, fal. Być delikatny oraz budzić dobre uczucia i skojarzenia w nas samych.
- Nie powinno się stosować Białego Szumu zbyt często. Dziecko musi mieć podzielony plan dnia na aktywny oraz na czas snu. Szum powinien mu się jednoznacznie kojarzyć z porą spania, jeśli ma on spełniać swoją funkcję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl